ALT021-10E: 0-0.25 mT TMR Bipolar Analog Sensor, 20 KOhm, DFN6
  • Part Number
  • ALT021-10E
  • Sensitivity (mV/V/mT)
  • Min. Detectable Field (µT)
  • Bridge Resistance (kΩ)
  • Max. Temperature (°C)
×
Description:
Features:
  • ±0.25 mT linear range
  • Ultrahigh sensitivity (500 mV/V/mT typical)
  • Large output signal (200 mV/V typical)
  • 0 - 10 V power supply
  • Wheatstone bridge magnetometer configuration
  • 20 kiloohm device resistance for low power
  • Up to 300 kHz frequency bandwidth
  • 2.5 x 2.5 mm DFN6 package
  • –40 to 125°C
Applications:
  • Motion, speed, and position control
  • Non-contact current sensing
  • Mechatronics and robotics
  • Navigation
6128 in stock