ALT024-10E: 0-2 mT TMR Bipolar Analog Sensor, 20 KOhm, DFN6
  • Part Number
  • ALT024-10E
  • Current Measurement Range (A)
  • Sensitivity (mV/V/mT)
  • Min. Detectable Field (µT)
  • Bridge Resistance (kΩ)
  • Max. Temperature (°C)
×
Description:
Features:
  • ±2 mT linear range
  • High sensitivity (120 mV/V/mT typical)
  • Wheatstone bridge magnetometer configuration
  • 0 - 10 V power supply
  • 20 kiloohm device resistance for low power
  • High linearity output (<1% F.S.)
  • Ultra-low temperature coefficient of output (±0.1%/°C)
  • Up to 300 kHz frequency bandwidth
  • 2.5 x 2.5 mm DFN6 package
  • –40 to 125°C
Applications:
  • Motion, speed, and position control
  • Non-contact current sensing
  • Mechatronics and robotics
  • Navigation
2646 in stock