SM324-10E-EVB01: Ultraprecise TMR Smart Sensor Breakout Board, I2C, DFN6
  • Part Number
  • SM324-10E-EVB01
  • Resolution (bits)
  • Sampling Speed (Sps)
  • Max. Temperature (°C)
×
Description:
A 0.8 x 0.4 inch (21 x 10 mm) breakout board with the SM324-10E -2 to +2 mT precision Smart TMR magnetometer sensor. The board has a pre-soldered sensor, a standard 0.1" (2.54 mm) header and a common, 1 mm pitch card-edge connector.
The board can be powered by a 2.2 to 3.6 V supply and has a sophisticated I2C interface.
22 in stock